استئوپروز یا پوکی استخوان

پوکی استخوان حالتی است که در آن استخوان شکننده و احتمال شکستگی بعد از سن ۳۵ سالگی روند آن در انسان آغاز می شود . حدود نیمی از از زنان مسن تر از ۴۵ سال و ۹۰ درصد زنان مسن تر از ۷۵ سال به بیماری پوکی استخوان مبتلا می شود

سنجش تراکم استخوان یا BMD چیست؟

سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری استخوان نام روشی است که با استفاده از آن میتوان سفتی و سختی و درجه محکم بودن استخوان های بدن را تعیین کرد. برای سنجش تراکم استخوان راه های متفاوتی وجود دارد ولی رایج ترین روش آن استفاده از روش DEXA است.

DEXA که مخفف عبارت Dual Energy X-ray Absorptiometry است روشی است که از اشعه ایکس برای سنجش تراکم استخوان استفاده میکند. در این روش از دو منبع، اشعه ایکس به سمت استخوانی که قصد سنجش تراکم آن را دارند فرستاده میشود.

 

سنجش تراکم استخوان (BMD) چگونه انجام میشود؟

دو نوع دستگاه اسکن برای سنجش تراکم استخوان وجود دارد. اسکنر های مرکزی و اسکنر های محیطی. در دستگاه های اسکنر مرکزی تراکم استخوان های مرکز بدن یعنی ستون مهره و لگن بررسی شده و در دستگاه های اسکنر محیطی تراکم استخوان های محیطی تر مانند مچ دست، مچ پا و انگشتان بررسی میشود.

در اسکنر های مرکزی ابتدا بیمار بر روی تخت دستگاه به پشت دراز میکشد. از او خواسته میشود که در حین انجام تست بیحرکت باشد. سپس دتکتور یا اسکنر Scanner دستگاه بر روی قسمتی از بدن که قصد اندازه گیری تراکم استخوان آن را دارند قرار گرفته و یک منبع اشعه ایکس پرتو را به سمت استخوان هدف میتاباند. این استخوان معمولا ستون مهره یا مفصل ران در ناحیه لگن است. این استخوان ها محل هایی هستند که بیش از بقیه استخوان ها بر اثر پوکی استخوان دچار شکستگی میشوند. اسکن یا سنجش تراکم حدود ۲۰-۱۰ دقیقه به طول می انجامد.

اسکنر های محیطی کوچکتر و سبکتر بوده و استفاده از آنها راحت تر است.

برای انجام تست سنجش تراکم استخوان نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد.

درمان پوکی استخوان زمانی انجام می شود که آزمایش سنجش تراکم استخوان نشان دهنده پوکی استخوان باشد.

هرچه تراکم استخوان بیشتر باشد مقدار بیشتری اشعه ایکس جذب کرده و اجازه عبور اشعه کمتری را میدهد و مقدار اشعه کمتری به گیرنده میرسد. اشعه دریافتی توسط گیرنده یا دتکتور به یک کامپیوتر رفته و میزان تراکم استخوان سنجیده می شود.

پوکی استخوان BMD

شکستگی‌های لگن وخیم‌ترین عارضه استئوپروز بوده و میزان مرگ ومیر آن در سال اول بیش از ۲۰٪ است.

بیش از ۵۰٪ بیماران مبتلا به شکستگی لگن قادر به بازگشت به حالت ایستاده قبلی نبوده و تقریباً ۱۰٪ آنان نیاز به تسهیلات مراقبتی دراز مدت خواهند داشت

چه کسانی در معرض پوکی استخوان هستند؟

افراد مسن
در خانم ها بعد از سن یائسگی
عدم تحرکات بدنی و ورزش

چه کسانی در معرض پوکی استخوان هستند
علائم پوکی استخوان

آیا پوکی استخوان علائمی دارد ؟

متاسفانه باید گفت به طور معمول پوکی استخوان قبل از عوارض آن علامتی ندارد . علائم هنگامی ایجاد می شود که شکستگی رخ داده باشد اما برخی پیش‎زمنیه ها باید در خصوص ابتدا به پوکی استخوان به عنوان علامت هشدار دهنده در نظر گرفته شود

علائم پوکی استخوان

  • بروز شکستگی بعد از یک ضربه خفیف
  • ایجاد قوز در کمر که معمولا به علت شکستگی های مکرر مهره ها ایجاد میشود
  • مصرف کورتون به مدت طولانی ( مصرف این دارو موجب پوکی استخوان میشود)
  • بروز یائسگی زودرس در سنین کمتر از ۴۵ سال
  • آمنوره یا قطع پریود های قاعدگی قبل از یائسگی به مدت بیش از یکسال
  • وجود بیماری های همراه با پوکی استخوان مانند روماتیسم مفصلی
  • سابقه وجود شکستگی لگن در خانواده مادری
  • کم بودن شدید وزن بصورتی که BMI کمتر از ۱۹ باشد
  • افراد با سابقه مصرف مداوم دخانیات و الکل

جلوگیری از پوکی استخوان

در دوران یائسگی ، به وسیله مشورت با پزشک با به کار بردنروش های تشخیص مناسب و ر صورت نیاز تجویز داروهای ویژه می توان از پیشرفت بیماری و عوارض آن پیشگریری کرد

پیشگیری از پوکی استخوان

مراحل پذیرش سنجش تراکم استخوان

برای پذیرش و انجام سنجش تراکم استخوان لطفا ابتدا با شماره 02165271500 داخلی 122 تماس گرفته و پس از تائید در زمان حدود مشخص شده به مرکز مراجعه نمائید ، خدمات سنجش تراکم استخوان ما بصورت شبانه‎روزی و در کمترین زمان ممکن ارائه می گردد.