سوالات متداول سونوگرافی

سوالات متداول خانم های باردار درخصوص سونوگرافی از زبان دکتر محمد شیربیگی‌پور

سونوگرافی یک تست تشخیصی است و به شیوه تصویربرداری با امواج فراصوت گفته می‌شود‌. درتصویربرداری سونوگرافی از امواج صوتی (Ultrasonography) که هیچ ضرری برای انسان ندارد استفاده می‌شود. بالا بودن فرکانس این امواج باعث می‌شود که برای انسان قابل شنود نباشند.
هنگامی که امواج‌ صوتی با مانعی برخورد می کنند، برمی‌گردند و از آنجا که بافتهای مختلف داخل بدن، توانایی های متفاوتی در بازتاب امواج صوتی دارند‌، امواج بازتابش شده توسط کامپیوتر تحلیل شده و به تصویر تبدیل میشوند.
سونوگرافی تستی است که هیچ درد و ناراحتی ایجاد نمی‌کند، متخصص سونولوژی مقداری ژل روی اندام مورد بررسی می‌ریزد تا قسمتی از دستگاه سونوگرافی که اصوات را وارد بدن بیمار می‌کند‌، به راحنی روی بدن حرکت کند و بیمار بدون آنکه دردی احساس کند ، داخل بدنش مورد مطالعه قرار می گیرد.

کاربرد های سونوگرافی

چند نوع سونوگرافی وجود دارد؟

سونوگرافی انواع مختلفی دارد و برای مادران بر اساس اینکه شرایط عادی یا غیرعادی ای مانند دیابت و فشار خون بالا داشته باشند و یا مادرانی که جنینشان به دلایلی، رشد خوبی نداشته و در معرض خطر هستند، نوع خاصی از آن تجویز می شود؛ به طور مثال نوعی سونوگرافی برای تشخیص نارسایی دهانه رحم وجود دارد که برای مادرانی که سابقه سقط های بالای سه ماه و چهار ماه دارند انجام می شود، زیرا ممکن است رحم به دلیل سنگین شدن تدریجی جنین نتواند وزن آن را تحمل کند؛ یا انواعی از سونوگرافی به نام داپلر عروق و شریان های بند ناف، داپلر شریان مغز جنین و داپلر عروق رحم و انواع دیگری وجود دارند که در شرایط خاص و به تشخیص پزشک انجام می شوند.

چند روش برای انجام سونوگرافی وجود دارد؟

دو روش برای انجام سونوگرافی وجود دارد. یکی نوع معمول سونوگرافی که همان سونوگرافی ابدومینال یا شکمی است که از روی شکم انجام می شود و دیگری، سونوگرافی واژینال که از داخل واژن و معمولا در شرایط خاصی صورت می گیرد.

تعداد دفعات سونوگرافی

021-65271500

مراحل پذیرش سونوگرافی

برای پذیرش و انجام سونوگرافی لطفا ابتدا با شماره 02165271500 داخلی 104 تماس گرفته و پس از تائید در زمان حدود مشخص شده به مرکز مراجعه نمائید ، خدمات ماموگرافی ما بصورت شبانه‎روزی و در کمترین زمان ممکن ارائه می گردد.